Tuesday, October 14, 2008

Volí Crickets McCaina nebo Obamu?


Nevím, můj tip je, že Sláňa volí McCaina, Cermi Obamu, Maska Obamu, Sláva McCaina, brácha Obamu, Adam McCaina, Včelda Obamu, Jožan Obamu, Michael McCaina. A Hagi volí Hillary.
Pokud nevíte, tady je test ABC:
Mně to vyšlo 7:6 pro Obamu, těsněji než jsem myslel. S McCainem se spíše shodnu v otázce ekonomiky (Obama není ten demokrat typu Billa Clintona=pro-trade a pro-business, ale více ochranářský), s Obamou zase v otázkách zdravotnictví (opravdu je ostuda, že v nejbohatší zemi světa nemá okolo 12 milionů lidí zdravotní pojištění).

Monday, October 13, 2008

Voli ekonomove Obamu nebo McCaina?

Tezko rict. Podle pruzkumu by ekonomove s prehledem volili Obamu, nicmene tento dlouhy list renomovanych ekonomu zase podporuje McCainuv ekonomicky plan. Muj oblibeny ekonom - profesor na Harvardu Gregory N. Mankiw (novy keynesianec, byvaly poradce prezidenta Bushe - ano i keynesianci dnes radi republikanum a naopak) - nepodepsal:
In the meantime, Greg Mankiw explains why he didn't sign the letter:



Some blog readers may ask, why didn't I sign? I am not particularly fond of Obama's proposed tax hikes or his apparent retreat from free trade. (See this article of mine.) But I thought the statement in the group letter that "his proposals run a high risk of throwing the economy into a deep recession" was a tad too hyperbolic for my tastes.


Po dvou prezidentskych debatach to vypada, ze se Obama dostava do cela a o vitezstvi ho muze pripravit jen vlastni chyba (ale to uz jsme slyseli o obou mnohokrat).
Obe prezidenstke debaty (na youtube uz VIP mohou vkladat plna videa):

Sunday, October 12, 2008

Alan Butt Philip kandiduje za Wales do Europarlamentu (Londýnský zápisník 3)



Chápu, že vám to vůbec nic neříká, ale pro mě je to zajímavá zpráva. Doktor Butt Philip (jehož jméno spávně napíše jeden z deseti studentů) vystudoval prestižní Politics, Philosophy and Economics (1st Class Honours) na Oxfordu a je Jean Monnet Reader in European Integration na University of Bath. V Bath jsme se koneckonců seznámili, dělal mi tutora mých prací. Doktor Butt Philip je velmi vzdělaný a zajímavý člověk, který je aktivním členem Lib Dems (neprávem opomíjené třetí největší strany v Británii).

Ve Walesu se do Evropského parlamentu ještě Lib Dem nedostal (odhaduje se, že by potřebovali o 2,5% více hlasů než jim dávají současné průzkumy). Uvidíme, nicméně Alana bych měl vidět v příštích týdnech v Londýně, tak se ho zeptám osobně, jak vidí svoje šance.

http://alanbuttphilip.org.uk/

Příště snad o britském přístupu k finanční krizi (kterak Gordon Brown chtěl zažalovat Island).
O ztracených 74 hradeckých milionech, polské fotbalové potupě, i střelbě na kočku jsem slyšel. Z britského pohledu: britové ztratili na Islandu stonásobně více, West Ham United možná zbankrotuje, Angličani porazili Kazachstán a místo koček tu jsou všude veverky.

Tuesday, October 7, 2008

Londýnský zápisník 2

Jednou z velkých výhod London School of Economics jsou veřejné přednášky.

150px-London_School_of_Economics_Logo.jpg


V podstatě každý den školu navštíví významná osobnost ze světa politiky, ekonomiky, akademie nebo veřejné instituce. Dnes například Kris Peeters, prezident Flander v Belgii, regionu, který touží po stále větších pravomocech. Potvrdil ale, že rozpad Belgie není na pořadu dne a většina stran si to ani nepřeje. Nicméně dal silně najevu, že chce více pravomocí přesunout z federální do regionální vlády. Belgie je opravdu unikátní federace, neboť rozhodnutí federálního parlamentu není nedřazené rozhodnutí regionálních parlamentů a federální vláda má jen velmi omezené a hlavně zákonem vymezené oblasti působení (školství, infrastruktura, zdravotníctví).


Behěm předášky samozřejmě vyvstala otázka rozdělení Československa jako příkladu pro Belgii, nicméně podle jsou motivy jiné. V Belgii nejde především o otázku národnostní (i když také), ale hlavně o otázku ekonomickou, když produktivita ve Flandrech je asi o 25% vyšší než v druhém Belgickém regionu Walonii a Flandry na Walonii ekonomicky doplácejí.

Monday, October 6, 2008

Londýnský zápisník 1

Karel Čapek svými Anglickými listy (1924) popisoval čtenářům Lidových novin zážitky, zvyky a lidi, které potkával na svých cestách. Zkusím něco napsat i já pro čtenáře crickets.wz.cz (zvlášť pro drákulu).
Konečně jsem se tu v Londýně usídlil. Po několika dnech strávených v Notting Hillu jsem se přestěhoval na High Street Kensington. V podstatě přesun z jedné části západního londýna do jiné.

Zvětšit mapu
Teď jdu na pivo.

Sunday, October 5, 2008

Joseph Stiglitz: Život a dílo

JosephStiglitzEN.jpg


V práci jsem zhodnotil přínos Josepha Stiglitze k ekonomické teorii. Stiglitz získal Nobelovu cenu v roce 2001 společně s Georgem A. Akerlofem a A. Michaelem Spencem, za svůj výzkum v oblasti informační asymetrie. Kromě svého akademického výzkumu byl Stiglitz součástí administrativy prezidenta Billa Clintona v devadesátých letech minulého století jako člen Sboru ekonomických poradců (Council of Economic Advisors, CEA), kde byl později i předsedou Stiglitz nicméně hodnotí Clintonovu vládu relativně kriticky, ačkoliv přiznává této administrativě mnoho úspěchů, jako je redukce rozpočtového deficitu, silný, neinflační ekonomický růst, nízká nezaměstnanost, silné investice, ekonomickou stabilitu, připomíná Stiglitz také negativní výsledky. Tato kritika je spojená hlavně s tzv. deregulační mantrou - jak Stiglitz nazývá pokusy Clintonovy vlády zredukovat roli státu v určitých ekonomických oblastech.



Práce se skládá z následujících částí. První část je o osobě Josepha Stiglitze a jeho přínosu k ekonomické teorii, další část popisuje novou keynesiánskou ekonomii, novou Demokratickou vizi a tzv. třetí cestu . Práce se také dotýká transformačních problémů a významu institucí a formálních i neformálních pravidel v ekonomice. Nicméně jádrem jsou Stiglitzovy práce o informačních asymetriích. Závěr zhodnotí Stiglitzovu kritiku a shrne výsledky této práce. Rozsah této práce bohužel neumožní vyrovnat se Stiglitzovou kritikou Mezinárodního měnového fondu (IMF) a Světové banky (WB), kde je tento ekonom také velmi aktivní. Stiglitz na téma globalizace publikoval mnoho prací, v jeho bestselleru „Globalisation and its Discontents“ silně kritizuje IMF a tvrdí, že mezinárodní instituce (IMF, Světová banka, Světová obchodní organizace, WTO) musí být více odpovědné za svá rozhodnutí a politiku.
Autor této práce si je vědom rozsáhlosti tématu. Když jsem se rozhodoval o jádru svojí práce, musel jsem si odpovědět na dvě základní otázky. Zaprvé, co je účelem práce. Zadruhé, zda je možné dosáhnout vytčeného cíle v rámci rozsahu této práce. Odpověď na druhou otázku je spojená s otázkou první. Proto jsem se rozhodl pojmout tuto práci jako součást budoucí diplomové práce. Protože je nemožné pojmout veškerý Stiglitzův přínos k ekonomické vědě, práce se bude soustředit na několik hlavních témat.
Stiglitz ovlivnil celou řadu ekonomických disciplín, kromě teorie informačních asymetrií, za kterou dostal Nobelovu cenu, zmiňme makroekonomii, měnovou ekonomii, veřejné finance, ekonomii rozvíjejících se zemí, včetně mnoha příspěvků o transformující se východní Evropě. Nedokonalost (imperfection) stojí v kontrastu s dokonalostí (perfection). Dokonalost v tomto smyslu je právě to, co ekonomii odcizuje lidem. Předpoklady dokonalých trhů, dokonalých informací, plné racionality, dokonalé konkurence jsou daleko od reálného světa a reálný svět potom ekonomy tak vnímá. Stiglitz se tak snaží přiblížit ekonomickou vědu reálnému světu. Tato práce záměrně vynechává popis Stiglitzova přínosu, co se týče globalizace, rozvojové problematiky nebo kritiky IMF nebo Světové banky.

Práce
Posudek vedoucího
Posudek oponenta

Monday, September 8, 2008

Rychnovský PRIMÁTOR cup 2008


KATASTROFA Rychnov nad Kněžnou Vás zve na V. ročník turnaje v malém fotbale 4+1 Rychnovský PRIMÁTOR cup 2008, který se bude konat v sobotu 20.září 2008 na umělé trávě v Rychnově nad Kněžnou.




Startovné: 800,-Kč.
Cena pro vítěze: sud 12° piva PRIMÁTOR.
Uzávěrka přihlášek: 17.září 2008.
Kontaktní adresa:
KATASTROFA RK - Michal ČIHÁK
Fibichova 1422, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
nebo mobil: 732 715 670 (Jiří Jasanský)
e-mail: votrok.jasan@post.cz
V případě většího počtu zájemců bude brán zřetel na datum odeslání startovného.
Bližší informace a rozlosování turnaje budou zúčastněným mužstvům včas zaslány.
Na Vaši účast se těší pořadatelé turnaje.
Další informace na: www.primatorcup.wz.cz

Sunday, September 7, 2008

Najdete rozdil?

DNES HADANKA
Nasleduji ctyri obrazky, z nichz jsou dva a dva stejne. Ale jen zdanlive. Pokud se podivate poradne, pak mozna najdete nepatrny rozdil. Komu se podari najit rozdil na obrazcich, bude automaticky zarazen do slosovani o nejhezci prsa.
From Kurdıstan

From Kurdıstan


From Kurdıstan


From Kurdıstan

K soutezı o nejhezcı prsa

Thursday, September 4, 2008

Vysledek polıtıckeho kvızu

Lonı jsem mel jet v lete na kratka studıa na Instıtute for Human Studıes do Phıladelphıe. Nakonec se mı nechtelo, tak jsem sı udelal alespon polıtıcky kvız. Otazky jsou jen z amerıcke polıtıky a muj vysledek nenı nıc prekvapıveho. Mımochodem volıl bych Obamu.


Centerville-You would feel most at home in Centerville, which means that you are more or less pleased the status quo-you think the US government has just about the right amount of control over your economic and personal decisions. Your neighbors include democratic and republican party leaders and others who call themselves "moderates" and "centrists."

Dıvokym Kurdıstanem

ted jsem pod Araratem. to je panecku hora. hlavne ta cesta z Vanu. to je zazıtek. vsude jsou tu sopky. takze obrovska plocha je pokryta cernocernymı kameny a vyhaslou lavou. vıdel jsem to na Sıcılıı u Etny. ale tohle je daleko vetsı. No a pak se pred tebou vynorı Ararat, petıtısıcova hora, ktera je o to mohutnejsı, ze druha nejvetsı hora je o dva tısıce mensı.

Van je obrovske jezero.kdyz jedes vlakem z ıstanbulu do Teheranu,tak musıs pres nej. rozdelı vlak na trı castı a ty najedou na trajekt. samotna cesta trva skoro pet hodın, k tomu dve hodıny nalodenı a dve hodıny vylodenı vlaku. to se pak nedıvıs, ze to z ıstanbulu do teheranu jede tyden.
From Kurdıstan

Pred tım jsem byl v Hasankeyfu, coz je vesnıcka s vytesanymı jeskynemı do skal a hradem na vrcholu hor.Lıde tu zıjı velmı skromny zıvot.
From Kurdıstan

Tahleta staroveka oblast ma bohuzel byt celazatopena obrovskou prehradou behem dvou let.
From Kurdıstan

Pred tım jsem byl v Mydıatu a Mardınu-to je krasne mestecko na hranıcıch se Syrıı,ktere bylo svedky vyhanenı a zabıjenı nejprve Armenu-1915 a pozdejı vsech krestanu 1950. Byly to masakry, ktere dodnes nebyly radne vysetreny.
From Kurdıstan

Bylo zajımave sı popovıdat se Syrany,kterı se dnes po dlouhe dobe mohlı vratıt alespon na navstevu sveho rodıste.

Sanlıurfa, tedy slavna Urfa, to je magıcke mesto,ktere je protkano legendamı o proroku Abrahamovı, ktery mel byt upalen,ale buh promenıl uhlı v ryby a ohen ve vodu.Proto ted centrum mesta lemuje obrovska nadrz s tısıcı rybamı, ktere se ale mohou krmıt a nesmı lovıt.
From Kurdıstan

Kdo jednu ulovı,oslepne. Zvlaste v nocı byla navsteva toho mısta neuverıtelnym zazıtkem.
From Kurdıstan

No a z Göreme jsem vlastne jel na Nemrud Dağı, coz je dvoutısıcova hora, ktera je domovem majestatnych soch a kam jsem vylezl na vychod slunce.
From Kurdıstan

Jak svetlo pomalu osvıtılo hornate okolı a sochy, jejıchz hlavy stojı upadane kvulı zemetresenı prımou nohou, zjıstıl jsem vlastne, kde to vubec jsem. To vstavanı ve dve rano za to stalo.
From Kurdıstan

Co se tyce pocası,tak v Adyıankaru bylo 43 stupnu-pekelna vyhen srovnatelna s prechodem ruzoveho udolı v Göreme, postupne se ale ochlazuje, tady v Doğubayzaru je velmı prıjemne,nebot jsem v nejakych dvoutısıcıch a vcera dokonce byla bourka-to snad bylo podruhe,co jsem vıdel mraky. Jınak je stale modro.
Zıtra snad Kars-dejıste knızky Orphana Pamuka Snow

Wednesday, September 3, 2008

Liberalizační procesy let šedesátých a devadesátých

Ruské tanky se valí na gruzínská města a Češi si v srpnu letošního roku připomínají
nejsmutnější událost druhé poloviny dvacátého století v Československu. Ze dne na den
skončilo Pražské jaro – proces, který dodnes nebyl řádně pojmenován, který byl občany
přeceňován, ale který se hlavním aktérům tak trochu vymknul z ruky. Moje generace tuto
dekádu neprožila, zná ji jen zprostředkovaně, což je někdy při hodnocení výhoda. Co jsme
si ale prožili, to jsou reformní léta devadesátá. Ekonomická reforma na svoji o dvacet let
starší sestru nenavázala z několika důvodů, které rozebereme v této práci, kterou jsem dopisoval v tureckém městečku Göreme (úděl to cestovatelův).
Ačkoliv jsou
oba reformní procesy v lecčems jiné, existuje mnoho podobností, které mohou mnohé říkat
o našem národě, o našich vůdcích a o možnostech, které taková změna nabízí. Rád bych v
eseji porovnal dvě nejdůležitější dekády druhé poloviny dvacátého století
v Československu z hlediska teoretického východiska, společenské situace, klíčových
osobností, cílů a problémů. Návaznost není jen čistě kauzální. První dekáda – éra přehnané
naděje v letech šedesátých – silně ovlivnila celou východní Evropu a samozřejmě i
Československo v letech devadesátých. Otakar Turek a Miloš Pick k tomu dodávají:
„Nakolik lze srovnávat Šikovu reformu s Klausovou transformací, když
historická poslání obou byla zcela rozdílná? Ta druhá začínala od politického
pádu stalinského socialismu, první spíše plnila poslání, aby tento pád přivodila.
Podíl československého osmašedesátého roku k tomuto výsledku významně
přispěl. Padly iluze o schopnosti systému racionálně fungovat a přinášet
výsledky, jimiž udrží krok s vyspělým světem. Dvě dekády normalizace byly
agonií systému.“

Proč by měla mladá generace ekonomů věnovat pozornost liberalizačním
tendencím v šedesátých letech nebo transformačním procesům v letech devadesátých,
když jejich aplikace se nebude snad nikdy opakovat? Starý bonmot, který rád používal
Miloš Zeman, říká, že národ, který nezná svojí historii, riskuje, že ji bude opakovat. Nebo
také jen proto, že historia magistra vitae. Cílem práce je popsat teoretické základy
reformních procesů let šedesátých a devadesátých. Pokusíme se shrnout proč nedošlo k naplnění nadějí, které s sebou oba procesy na počátku nesly, popíšeme cíle a problémy
obou procesů. V historii na sebe věci většinou pěkně navazují a opakují se. Léta
devadesátá do určité míry byla – a nebyla – opakováním let šedesátých. V eseji budeme
hledat odpověď na otázku do jaké míry lze tyto dekády porovnávat.

Práci naleznete v přiloze

Prnı ochutnavka fotek z cest po Turecku

From turkey 3

From turkey 3

Toto je oblast ve strednı Anatalyı Cappadokıa. Vznıkla sılnou erupcı a skály, které vidíte, jsou ztvrdlá láva a popílek. Všude jsou do nich vytesány místnosti, sklady, kostely-byla tu silná křesťanká komunita.
From Turkey ırak

Obrovské sochy na vrcholu dvoutisícové hory Nemrut Dagi, kterým upadaly hlavy během silných zemětřesení.
From Turkey ırak

Východ slunce tamtéž

Tuesday, July 29, 2008

DNES VÝSTAVA DÍLA ONDŘEJE POSPÍŠILA


Ondřej Pospíšil (*1986 Hradec Králové) je český malíř, jeden z představitelů evropského expresionismu. Již od mládí tíhl k malbě, proto ho matka dala ke studiím k panu Voltrovi.

Pospíšilovým hlavním cílem je vyjádřit vlastní prožitky a vlastní pocity bez ohledu na jakékoli konvence. Pro zvýšení efektu prožitku proto v jeho kresbách často dochází k deformaci reality. Nicméně odborníci neřadí Pospíšila k avangardním autorům.





Významné výstavy:
Marxova ulice (1989)
Benešovka (1996)
U babičky (1997)
Cermiho galerie (2007)
V kuklenách (2008)

Monday, July 28, 2008

Vzpomínky na Ahmedabad






Loni jsem se pohyboval v největším městě indického státu Gujarat Ahmedabad.
Bohužel ani tomuto městu se nevyhnuly bombové útoky.
Alespoň pár fotek přikládám. Město samotné je dost prašné, přelidněné a jako snad všechna větší indická města velmi hlučné. Troubení, křik, rachot neustává ani v noci.

Photos from Turnaj




Thursday, July 24, 2008

Modelování volatility akciového trhu pomocí ARMA a (G)ARCH modelů

Dnes trošku ukážu, čím se taky zabývám.
Akciové trhy se v poslendí době nevyvíjejí podle toho, jak by si mnoho investorů přálo, takže modelování jejich chování může být zajímavou inspirací.
Pro svoji práci, která je v příloze jsem použil data z NYSE ( New York Stock Exchange), což je jeden z nejefektivnějších trhů. Existuje několik teorií efektivity trhu, nicméně efektivita na NYSE spočívá v obrovském počtu hráčů na trhu, velké likviditě akcií a silné informovanosti obchodujících. Data jsou za únor 2004 až březen 2008, takže se tam již stačila projevit americká hypoteční krize. Z toho důvodu jsem datovou řadu rozdělil na dvě části (je těžké určit, kdy přesně by mělo dojít k rozdělení, já jsem intuitivně dal 23.červenec 2007).

Mám tedy 1025 denních pozorování indexu NYSE:NYA a pomocí ekonometrických testů se snažím zjistit, který model popisuje chování akciového trhu nejlépe. Vzhledem k tomu, že je NYSE efektivní, tak model ARIMA (autoregressive moving average with unit root) není vhodný. (Před děsivost názvu se jedná o jednoduchý model, unit root znamená, že data musíme zlogaritmovat, aby byla stacionární, AR znamená závislost na předešlé hodnotě indexu a MA znamená, že chyba je také popisovatelná předešlým chováním).

Další model je ARCH=autoregressive conditional heteroscedasticity , který řeší sitaci, kdy chyba v modelu nemá konstatní rozptyl (heteroskedasticita). Konstatní rozptyl je velmi omezující podmínka, takže ji akciové trhy většinou nesplňují.

Lepším modelem mnohdy bývá GARCH=generalized....

Jak jsem očekával, je těžké najít v NYSE jakoukoliv strukturu, protože je efektivní. Nejlepším modelem se zdá GARCH (1,1). Vysvětlující síla dlouhodobé volatility je nízká(nízký koeficient). Hypoteční krize se silně projevila na chování NYSE a je zatím nejisté, jak dlouho bude trvat, než se její chování - a zda vůbec - vrátí k předčervencové 2007 struktuře.

Monday, July 21, 2008

FOTOS TOURNAMENT




http://lh6.ggpht.com/lukas.vcelak/SHtTc0unnlI/AAAAAAAACO0/vangP-NcaI0/P7136516.JPG?imgmax=800

Tuesday, July 8, 2008

Letošní řeka Sázava




Tak pokud počasí a sjízdnost dovolí, pak letos pojedeme Sázavu .

Je to významné také proto, že právě v roce 2003 vznikla tradice sjíždění řeky. Tenkrát jsme jeli ve složení: Beštin, J.J., Koras, Jožan, Radim, Martan, přičemž poslední tři ještě nevynechali jedinou vodu.

Dnes trochu matematiky


123456789 a 987654321 jsou pěkná čísla svojí posloupností číslic. Nicméně jejich podíl je 8.00000007, což je zajímavé, neboť pravděpodobnost, že podíl dvou čísel bude mít za desetinnou čárkou sedm nul, je 10^{-7}.

Že to není náhoda, vysvětluje slovenský fyzik z matfyzu, který momentálně působé na Hardvardově univerzitě Luboš Motl.






987654321/123456789 is the same thing as (999999999-012345678)/123456789. The advantage of writing 987654321 as a difference is that the remaining numbers that occur in the expression can be written as "almost infinite" sums. First, rewrite the latest ratio as (9.99999999-0.12345678)/1.23456789, by canceling the factors 0f 10^8. Now, all the numbers can be approximated, once you realize that the following Taylor expansion identity holds:
1 + 2x + 3x2 + 4x3 + ... = (1-x)-2
You can prove it by differentiating a more well-known "geometric series" identity with the 1,1,1,1... instead of 1,2,3,4... prefactors and the power "-1" instead of "-2".

We therefore have
(9.99999999-0.12345678)/1.23456789 ≈
≈ (10 - 0.1 (1-0.1)-2) / (1-0.1)-2 =
= (10 - 0.1 x 0.9-2) / 0.9-2 =
= (100 x 0.92 - 1) / 10 =
= (81 - 1) / 10 = 8